O cenách, jak jí vypočítat a co vše do ní zahrnout se napsalo mnoho. Pomohly vám ty články?  Moc ne? Je to proto, že chcete vědět, zda je vaše cena vysoká nebo naopak nízká? Tak já vám to povím. 

Je nízká. Je nízká a zopakuji to ještě jednou: Je nízká. Vysvětlím vám proč, navrhnu vám hypotetickou cenu a sdělím vám 5 tipů, jak zařídit to, aby vašim klientům nepřipadala vysoká. To zní fér, ne?

Podíváme se na tento problém trochu psychologicky. 

Proč je cena nízká

Za to může Dunning–Krugerův efekt. Jde ve zkratce o to, že profesionálové s vysokou odborností mají tendenci se podceňovat a naopak, ti co neumí nic, své schopnosti přeceňují. Pojďme předpokládat, že patříte do první skupiny – takže se podceňujete.

Jak s cenou

Vezměte si do ruky papír a tužku a napište vaší hodinovou sazbu. Hotovo? Teď to vynásobte dvěma a napište výsledek. To by měla být vaše hodinovka. Teď si jistě klepete na čelo a stanovujete mi diagnózy i přesto, že nejste doktor a že mě vlastně vůbec neznáte. A přesně to samé dělají v globálním aspektu vaši potenciální klienti (i když ne doslova) – snaží se stanovit vaší cenu, i přesto, že nezná vaše postupy, váš způsob práce, a že není ani designer.

Proč dvojnásobek

Vysvětlím, co se stane, když zdvojnásobíte vaši hodinovku. Přijdete o klienty. Možná. Ve skutečnosti jen vyselektujete takové klienty, kteří si vaší práce neváží a nejsou ochotni přijmout cenu, za kterou dostanou kvalitní výsledek. Těmto klientům doporučte např. stovkomat. Skutečně nestojíte o člověka, který se “handrkuje” o každou korunu – tento typ lidí většinou má i mizernou platební morálku. A i přesto, že o nějaké příležitosti přijdete, ve finále budete pracovat méně a budete za to mít více peněz.

Dobrý klient dokáže ocenit kvalitu, pokud máte skvělé portfolio. Takové lidi si hýčkejte. Každopádně zlevnit můžete vždycky a poslechněte si, jak dobře zní např. toto: “Má sazba je ____ Kč/h, ale váš projekt mi přijde natolik zajímavý, že jsem se rozhodl vám nabídnout 50% slevu. Máte o slevu zájem“ – v tu chvíli jste sice zpátky na své původní hodinovce, ale klient se cítí prémiově a na příštím projektu už mu slevu nedáte. Zanedlouho se dostanete do fáze, kdy už sleva nebude nutná a poskytnete ji jen opravdu zajímavým klientům.

Já sám jsem měl v minulosti průměrnou hodinovku, která nebyla adekvátní k poskytovaným službám. Tak jsem se nas… a rozhodl jsem se, že ji zdvojnásobím. S vyšší cenou nemají mí klienti problém, dokonce jsou pokornější a více mi důvěřují – vysoká cena naznačuje určitou profesionalitu. Jen si musíte sáhnout do svědomí, zda za to vaše služba skutečně stojí.

Pozor! Hodinovku nesmíte zdvojnásobit stávajícím klientům, ale cenu byste měli průběžně zvyšovat třeba každý půlrok.

Ještě jednu výhodu zdvojnásobení cen má. Pokud by to udělali všichni, což je utopie, grafický obor, by se zkvalitnil.

Co je potřeba k tomu, aby klient s vaší cenou souhlasil – 4 tipy

Tip 1: Klíčové je mít hodnotné portfolio. Z portfolia odstraňte staré práce – je vysoká pravděpodobnost, že design už nebude moderní a může klienta odradit. Smažte také práce, kterým se věnovat nechcete – pokud tam zůstanou, klient je po vás zřejmě bude chtít.

Tip 2: Velmi důležité je působit profesionálně, prostě dělejte haura. Pokud se budete chovat jako Pepa z truhlárny od vedle, nikdo nebude respektovat vaši cenu.

Zvolte profesionální tonalitu komunikace, vytvořte si smlouvy na každý úkon, vytvořte si dotazníky, graficky poutavé a přehledné cenové nabídky, komunikujte pomocí emailu s vlastní doménou, profesionální podpis v mailu je nutností. O Kvalitně odvedené práci a dodržování termínu mluvit nemusím.

Ukázka nabídky ceny a služby

Čím profesionálněji budete vystupovat, tím nižší bude potřeba klienta smlouvat (platí to i u kolenovrtů). U nových klientů vždy požadujte zálohu. Zmiňte se o smlouvách, dotaznících a záloze již při posílání cenové nabídky a sofistikovaně popište, jak budete při tvorbě postupovat. Můžete také stanovit jednotlivé milníky zakázky a  jejich termíny. 

Tip 3: Buďte na očích. Čím více článků o vás bude, čím více zmínek a doporučení, tím více stoupne vaše prestiž. Jak to zařídit? Snažte se a ve své snaze buďte kreativní.

Tip 4: Pokud budete jednat s klientem osobně, nahoďte oblek, dobře padnoucí blazer, nebo alespoň košili s kravatou a svetrem. Vaše oblečení je logo vaší osobnosti. Když se obléknete stylově, ukážete klientovi, že si ho vážíte a bude s vámi jednat s větším respektem.

Tip 5: Vaše služby jsou v podstatě stejné, jako služby těch, pro které design tvoříte. Postupujte v prezentaci stejně, jako když navrhujete banner, eshop apod. Poznejte cílovku a záutočte na ni. Cenu potom nebudete muset obhajovat. 

Rada na závěr

Nebojte se klienta odmítnout – vyplatí se to. 

Něco o mně

Mám více než 10 let zkušeností s UX, CRO, psychologií a neuromarketingem. Pomohu vám vytvořit jedinečný, přehledný a hlavně výdělečný web, eshop nebo i jiný design (obal, print i online).

Chcete také mít přesvědčivý, přístupný a  uživatelsky přívětivý web, aby se k vám uživatelé rádi vraceli? Tak mi napište

Jsem drahý? Ano, jsem. Za kvalitu se v dnešní době platit musí, ale vaše investice se mnohonásobně vrátí.
​​​​​www.draphic.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.