Jedna z nejdůležitějších součástí společnosti je design; první vizuální kontakt klienta s naší společností.
Je to velmi individuální záležitost a nelze docílit, aby se zalíbil všem pozorovatelům. My si však dnes ukážeme několik tipů a pravidel, díky kterým se váš design nebo reklama bude líbit přinejmenším většině.

Co by tedy náš design měl splňovat:

• Jasné sdělení
• Vysoká poutavost 
• Přehlednost
• Vhodné pozice
• Správné cílení
• Emoce a funkčnost

Jasné sdělení

Pokud máte krásný vizuál nebo web a není jasné, co jím chcete sdělit je vám k ničemu – stane se z něho vlastně něco jako umělecké dílo, které si lidé rádi pověsí na zeď, ale nedozví se z něj, kde se například koná akce, co nabízíte, nebo jek se zaregistrují. 

Je lepší jedna úplná informace, myšlenka či emoce, než více chaotických.
Spotřebitel věnuje inzerci či obalu produktu od 0,5 do 2 sekund svého času, přičemž si jeho mozek uvědomí co viděl až po 3/4 sekundy.
Cca 55 % uživatelů stráví na vašem webu pouze 15 sekund.
Při nejasném poselství je menší pravděpodobnost získání pozornosti, zájmu a touhy po produktu.

Tip: pokud vy sami nevíte, co chcete sdělit, nemůže to vědět ani klient. Řekněte jasně, co chcete říct.

Vysoká poutavost

V drtivé většině si lidé vybírají produkt podle svého estetického cítění, poté pohlížejí na cenu a až po shledání atraktivity a ceny produktu zkoumají materiál popř. funkce.

Design má velký vliv například na viditelnost v regálech. Dobrý design způsobí, že lidé dají přednost vašemu produktu před konkurencí.

U webu poutavost řeší HP nad ohybem (první, co uživatel vidí, než začne scrollovat) a esteticky zpracované USP (jedinečný prodejní argument).

Díky povedenému redesignu obalů od Alexandra Nevolina dosáhl meziroční růst prodejů nevídaných 77 %!

Tip: čím vyšší kreativita, tím vyšší je faktor vzpomenutí na reklamu – reklama má větší dosah.

Přehlednost

Jak se cítíte při stěhování, když vše nanesete do nového bytu a nevíte, kde co máte? Takhle podobně se cítí zákazník, pokud máte nepřehledný web, nebo plakát. 

Přehlednost tvoří z jedné části prostor a z druhé části správné rozdělení informací a prvků. Prostor evokuje luxus a ten když dopřejeme důležité informaci, pozorovatel si ji lépe všimne.

Nepřehledný design lidi frustruje. Nedokáží určit jakým informacím věnovat pozornost a reklamu či web nadále sledovat nechtějí.

Tip: pokud chcete přehledný design, odstraňte přebytečné, nedůležité informace a prvky.

Vhodné pozice

Představte si, že by páčky na ovládání stěračů ve vašem autě byly umístěny pod sedačkou spolujezdce. Bylo by to praktické? 

Pozice jsou důležité ať už se jedná o rozmístění informací v designu nebo o pozice spánku a sexu.

Pravé oko rozpoznává lépe obrazy a levé oko text. Z toho důvodu je dobré umístit text vlevo od obrazu, pro rychlejší rozpoznání a orientaci zákazníka ve vizuálu. Vhodné to je například u billboardu, kde je pozorovací čas velmi krátký a když pozorovateli orientaci v designu usnadníte, lépe si ji zapamatuje.

Tip: při inzerci v časopise, umístěte váš design na levé stránky; čtenář bude vnímat vaši reklamu i při čtení pravé strany.

Správné cílení

Určení cílové skupiny je základním parametrem grafického návrhu.

Pokud se vás váš grafik při tvorbě designu nezeptá na cílovou skupinu, změňte grafika. Důležitou součástí každého designu je provést studii cílovky, jaké jsou jejich požadavky na design, barvy, tvary a predispozice nákupního chování.

Při stanovení cílové skupiny se zaměřte spíše na životní styl než na věk nebo gender. Když se podíváme na Homera a Marge, tak jsou přibližně stejného věku, ale komu lépe prodáte donut?

Jak bizarně může vypadat inzerce na VIP Petz v měsíčníku Kajman a jak krasně padne do dětského časopisu..

Tip: Upravte design tak, aby odpovídal zobrazovacímu médiu.

Emoce a funkčnost

Dobrý design musí vzbudit emoci, kterou chceme, aby vzbudil. Při rozhodování jakou emoci zákazníkovi nabídnout se snažte vyvarovat příliš negativním emocím, díky kterým by se mohl zákazník cítit špatně, nebo dokonce znechuceně – lidé se tak neradi cítí. Vyobrazení týraných zvířat může sice vzbudit lítost, ale většinou má pozorovatel pocit psychického vydírání. Podívejte se například jak jsem vyřešil vizuál pro Blešák na podporu týraných a handicapovaných pejsků bez použití srdcervoucích fotek zubožených psů. 

Mezi emocemi a atraktivitou je přímá úměra. Atraktivní design má blahodárný vliv na naše emoce a díky tomu je lépe zapamatovatelný – funkční!

Obal vlevo je nepřehledný, má zastaralý design plný zbytečných prvků, barev a nedůležitých informací. Prodává kávu a negativní emoce. 
Druhý obal je přehledný, má moderní a atraktivní design, bez zbytečných prvků. Skvělá kombinace barev. Prodává pozitivní
emoce a požitek.

Atraktivní produkt funguje lépe
Tuto poměrně kontroverzní tezi podrobil v roce 1990 vědeckému zkoumání tým dvou japonských badatelů Kaori Kashimura a Masaaki Kurosu. V rámci svého pokusu testovali několik bankomatů. Každý z bankomatů měl jiné rozložení kláves a obrazovky, přičemž u některých bylo zvoleno atraktivnější rozložení. Funkce a ovládání byly u všech přístrojů totožné. Atraktivnější bankomaty byly uživateli považovány za funkčnější a efektivnější.

Tip: Použijte atraktivní modelku pouze je-li to relevantní. Polonahá modelka je vhodná pro pleťový krém, ne však pro psí pochoutky. 

Něco o mně

Mám více než 10 let zkušeností s UX, CRO, psychologií a neuromarketingem. Pomohu vám vytvořit jedinečný, přehledný a hlavně výdělečný web, eshop nebo i jiný design (obal, print i online).

Chcete také mít přesvědčivý, přístupný a  uživatelsky přívětivý web, aby se k vám uživatelé rádi vraceli? Tak mi napište

Jsem drahý? Ano, jsem. Za kvalitu se v dnešní době platit musí, ale vaše investice se mnohonásobně vrátí.
​​​​​www.draphic.cz

2 komentáře: „Za všechno může dizajn

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.