Záměrné chyby jsou vhodným prostředkem jak podpořit brand nebo vizuál. V této oblasti jsou dva druhy chyb. Chyba, která je výhodná pro klienta a zaručí lepší výsledky (zapamatování designu, brandu), nebo jen správně přitáhne pozornost a chyba druhá, ta je výhodná pouze pro designery k ošálení klienta.

Jen aby bylo jasno, nechci rozebírat chyby typu photoshop fails: grafik zapomene vyretušovat na fotce modelky např. ruku a chudák modelka nakonec skončí jako mutant se třema rukama. Takové chyby patří do kategorie Grafický odpad. V mém hledáčku jsou spíše propracované chyby. Pojďme na ně.

zdroj: Bored panda

Chyby výhodné pro klienta

Záměrná chyba v názvu nebo v logu společnosti:

Ač se chyba může zdát kontraproduktivní, ve skutečnosti se jedná o skvělou strategii, jak donutit uživatele zapamatovat si náš brand.

Vysvětlím to na příkladu nového brandu s názvem BIDLI. Kamarád v této realitní společnosti pracuje od jejího zrodu a když jsme spolu konzultovali název a logo, stěžoval si na neustálou nutnost vysvětlovat jeho zákazníkům, že chyba v názvu je záměr (někteří z nich tomu moc nevěřili a říkali si, že v té firmě musí pracovat samí… – doplňte). Nicméně tento brand raketově vystřelil na výsluní a když jsem se kamaráda nedávno ptal, zda musí stále objasňovat tu chybu, tak mi bylo odpovězeno: “už dávno ne!”. A v čem tkví tento úspěch?

Lidský mozek si chybu zapamatuje mnohem rychleji a lépe než správnou variantu. Ne nadarmo se říká, chybami se člověk učí. Vzpomeňte si třeba na nějaké vystoupení, divadelní hru nebo TV show, kde například někdo upadl. Z těch pozitivních událostí si zapamatujete pouze střípky a celkový dojem – například, že show byla zábavná. Kdežto pád účinkujícího si zapamatujete lépe než všechna pozitiva dohromady. Jen si připomeňme pád Jana Krause.

Pád Jana Krauze z pódia

Na podobném principu paměti je založen právě brand BIDLI. Tento efekt je ještě znásoben neustálou myšlenkou na to, že v názvu a potažmo i v logu je hrubá chyba a pokaždé, když logo vidíte, nad hrubkou přemýšlíte, a nakonec logu věnujete mnohem více pozornosti, než logu bezchybnému. Tím se vám zavrtá do hlavy jako červík z Mrtvé nevěsty Tima Burtona.

Překrytí textu objektem

Tuto chybu jsem si pracovně nazval Magazine title effect a je hojně využívána v titulcích magazínu. Ono se ani technicky o chybu nejedná, ale klienti nebo například marketéři (a jiná svoloč) to za chybu pokládají, aniž by tušili, že se jedná o skvělou taktiku jak upoutat pozornost. Oči při pohledu na překrytý text zaznamenají, že zde něco „neštymuje“ a mozek se v tu chvíli snaží rozklíčovat, co za písmena se skrývá za objektem. A zde už asi tušíte tu výhodu. Textu se věnujete mnohem déle než běžnému textu a tím pádem si jej co? No lépe zapamatujete.
Překrytí musí být částečné, text čitelný a pro mozek rozeznatelný

POZOR: design si vždy zkontrolujte aby nedošlo k negativním 
asociacím jako se to stalo v případě magazínu Parents.

zdroj: Parents

Nedokončený přerušeny text:

Tato “chyba” je také založena na principu, kdy mozku stavíme do cesty nějakou překážku (v tomto případě si musí dopočítat chybějící části písmenka) a lépe si pak informaci uloží na pevný disk. Na této podstatě je založen font Forgetica Sans a já osobně jsem takto navrhnul logo pro nově vznikající eshop s dřevěnými doplňky Woodino.

Chyby výhodné pro designera

Podsouvání nepatrné chyby v návrhu

Zde by měl klient přestat číst, jelikož to je taktika, která jej má tak trochu oklamat.
Jedná se o praktiku, kdy grafik představuje klientovi dokonalý návrh, ve kterém je podsunuta jedna nepatrná chyba (například prohozená písmena ve slově, malé či nevystředěné logo). Klient se na chybu zaměří a nechá vás ji opravit. Tím ukojí touhu zasáhnout do návrhu a prosadit si svou a celkovému designu nebo layoutu nebude věnovat tolik pozornosti – eliminuje se tak pravděpodobnost zásadní změny návrhu.
Někteří klienti (hlavně ti věčně ušťouraní) mají potřebu i po předložení perfektního návrhu něco změnit a pokazit tak celkový dojem vizuálu. Upozorňuji, že tato metoda se může použít pouze v případě, že je návrh velmi kvalitní a bylo dodrženo zadání a požadavky klienta.

Tento postup se “lidově” nazývá efekt krysy. Název dostal dle jedné reálné zakázky ve státech, kdy reklamní agentura tvořila spot do televize a do jednoho záběru úmyslně vložila krysu, která se spotem nesouvisela. Klient dodal pouze “Odstraňte krysu a video bude super” a byl spokojený.

Všechny tyto chyby je nutné předem promyslet a nakládat s nimi velmi obezřetně. Mohou být velmi užitečné, zároveň se při špatném provedení mohou krutě nevyplatit.

Něco o mně

Mám více než 10 let zkušeností s UX, CRO, psychologií a neuromarketingem. Pomohu vám vytvořit jedinečný, přehledný a hlavně výdělečný web, eshop nebo i jiný design (obal, print i online).

Chcete také mít přesvědčivý, přístupný a  uživatelsky přívětivý web, aby se k vám uživatelé rádi vraceli? Tak mi napište

Jsem drahý? Ano, jsem. Za kvalitu se v dnešní době platit musí, ale vaše investice se mnohonásobně vrátí.
​​​​​www.draphic.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.