UX je v hodně přeneseném významu o navržení webu, u kterého nemusí uživatel přemýšlet. Když to přeženu v ad absurdum, naší snahou je z uživatele udělat „zombíka“, který klikne na to, na co mu ukážeme.

Ale co když nechci, aby se mi po webu potulovali klikající zombíci, kteří mou stránku proskrolují a nic si z ní nevezmou? Musím je donutit číst.

Kevin Decherf on Visual Hunt / CC BY-SA


Web je z největší části o textu (některé zdroje uvádějí až z 90 %) a je to logické z psychologického hlediska i s přihlédnutím k SEO. Jenže v poslední době se nám tu rozmohl takový nešvar (lépe řečeno civilizační choroba) a tou je skenování textu na webu – uživatel si přečte pouze nadpisy a několik málo informací z odstavců, než se rozhodne, zda zůstane nebo odejde. To je docela škoda, když si uvědomíme, kolik peněz, potu a krve jsme nacpali do tvorby obsahu na našem webu, že?

Ale jak donutit uživatele přečíst si náš obsah?

Možnosti jsou hned 3. Kombinací všech prvků dosáhnete nejlepšího efektu a máte tak mnohem větší šanci dosáhnout vyšších konverzí.

Stručné a jasné texty

Asi nikomu se nechce do čtení, když se před ním na obrazovce objeví blok textu o deseti tisících znacích bez odstavcových stylů. Zjednodušte informace tak, aby uživatele neodradila masa textu. Čím méně textu v odstavci je, tím se zvyšuje ochota uživatele si jej přečíst.

Broken grid / dynamický design

Jedná se o „rozházený“ layout, kdy se střídá zarovnání textu. Výsledkem je, že oči uživatele musí více kmitat a tento stav mu nedovoluje proskenovat veškerý text na stránce jedním dechem. Takovýto layout jsem navrhoval například na webu eon-solar.cz

Poutavé informace / texty

Když budou texty a informace v nich natolik poutavé, aby je chtěl uživatel číst, máte z půlky vyhráno. To ovšem není vůbec jednoduché a doporučuji si na texty najmout schopného copywritera. Na poutavost textu má také neblahý vliv přílišné vytučnění textů – lidské oko si na kombinaci tučného a normálního řezu písma okamžitě zvykne a tučné písmo tak ztrácí svůj význam.

Tato poslední varianta je ideální a je větší pravděpodobnost, že si váš zákazník přečte co nejvíce informací, které potřebuje. 

Něco o mně

Mám více než 10 let zkušeností s UX, CRO, psychologií a neuromarketingem. Pomohu vám vytvořit jedinečný, přehledný a hlavně výdělečný web, eshop nebo i jiný design (obal, print i online).

Chcete také mít přesvědčivý, přístupný a  uživatelsky přívětivý web, aby se k vám uživatelé rádi vraceli? Tak mi napište

Jsem drahý? Ano, jsem. Za kvalitu se v dnešní době platit musí, ale vaše investice se mnohonásobně vrátí.
​​​​​www.draphic.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.